Zwycięstwo w ojczyźnie Teodora Szackiego

Wpływ członkostwa Polski w UE na zmiany w zakresie przeciwdziałaniu prania brudnych pieniędzy
30 lipca 2015
Zakłady bukmacherskie przez Internet, czy to jest bezpieczne?
31 sierpnia 2015

W dniu 8 maja 2015 r. pisałem na blogu o sprawie dotyczącej sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa w ruchu lądowym w czasie zdarzenia kolejowego. Zarzut ten, który w mojej ocenie od początku nie mógł się ostać, został mętnie przedstawiony w akcie oskarżenia i sprawa znalazła finał w sądzie (ale to już wiecie z poprzedniego wpisu). Po uniewinnieniu oskarżonego Maszynisty przez Sąd Rejonowy zadawałem sobie pytania o racjonalność w działaniu prokuratury i zwykłe poczucie sprawiedliwości – wszak oddając się czynnościom przy machinie Wymiaru Sprawiedliwości należałoby mieć choćby jego podstawy. Niezłomnie żyje bowiem w przekonaniu, że napis „Sprawiedliwość jest ostoją mocy i trwałości Rzeczypospolitej”, który widnieje na gmachu budynku głównego Sądu Okręgowego w Warszawie przy Alei Solidarności widnieje tam nie od parady i nie jest tylko pompatycznym hasłem dla mas, w rzeczywistości sprowadzającym się li tylko do gorzkiej ironii. Po publikacji wyroku uniewinniającego trapiły mnie również dwie inne rzeczy. Po pierwsze jak szybko mój Klient, poukłada sobie wywrócone przez oskarżenie do góry nogami życie prywatne i zawodowe oraz kiedy znowu usiądzie za sterami ulubionej lokomotywy i po drugie, czy wyrok uprawomocni się już po pierwszej instancji, czy też udamy się na wyższy level bezmiaru sprawiedliwości, bo ktoś będzie chciał dla zasady uzasadniać swoje racje. Przypomina mi się teraz fragment z filmu „Dzień świra” w reżyserii Marka Koterskiego, w którym stojący na mównicy sejmowej poseł mówi „moja jest tylko racja i to święta racja, bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza, że właśnie moja nacja jest racja najmojsza!!!”.
Nie zdziwiło mnie więc, gdy po jakimś czasie od publikacji wyroku uniewinniającego, pracownik administracji kancelarii przyniósł na moje biurko apelację prokuratora… Z lekkim uśmiechem na twarzy, bynajmniej nie z radości, przystąpiłem do pisania odpowiedzi na apelację…
O rozprawie apelacyjnej i jej wyniku dowiecie się pod poniższymi linkami:
http://olsztyn.tvp.pl/21010249/sad-zawila-sprawa-odroczenie-wyroku-ws-maszynisty
http://olsztyn.tvp.pl/21042532/maszynista-pociagu-tlk-prawomocnie-uniewinniony
I na koniec pamiętajmy, że w tym całym naszym systemie, przede wszystkim nam pochylającym się nad prawem, powinno chodzić o człowieka. Jeden z wielkich niemieckich adwokatów Ferdinand von Schirach pisał wszak „Przestępstwo” z myślą o człowieku – o jego klęsce, winie i wielkości. Dlatego szczerze życzę mojemu klientowi jak najszybszego powrotu do stanu spokoju ducha, stabilizacji i ukochanych czynności związanych z wykonywaniem zawodu maszynisty.